poniedziałek, 20 maja 2013

Babko, babko udaj się...


Sezon na zabawy w piaskownicy trwa w najlepsze…
A zauważyłam, że w na niektórych placach zabaw jeszcze nie wymieniono piasku.

Ten obowiązek, oraz odpowiedzialność za stan i bezpieczeństwo całego placu zabaw ponosi zarządca nieruchomości, na której jest położony obiekt.
Jeśli chodzi o stronę prawną, to obowiązkowa kontrola urządzeń placów zabaw wynika m.in.  z przepisów prawa budowlanego i powinna być przeprowadzana raz na 5 lat przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zaleca natomiast przeprowadzenie przeglądów placów zabaw podczas rocznego przeglądu budynków.
Wszelkie kontrole winny być odnotowane w Dzienniku palcu zabaw, a zarządca powinien posiadać świadectwa kontroli i badań technicznych, instrukcje kontroli, obsługi i konserwacji urządzeń.

Kontrole kontrolami, a życie życiem. 
Cóż więc zrobić żeby nasza zabawa, czy też zabawa naszych dzieci była bezpieczna.

Po pierwsze: jako korzystający z obiektu mamy prawo domagać się konserwacji i naprawy zepsutych sprzętów oraz zgłaszać wszelkie uwagi do zarządcy. Możemy prosić o usuwanie śmieci, ostrych, niebezpiecznych krawędzi. 
Mamy prawo również zwrócić uwagę osobom łamiącym Regulamin Placu Zabaw, zwłaszcza jeśli na plac zabaw wprowadzane są psy, koty lub inne zwierzęta.

Po drugie: wybierajmy piaskownice przykrywane na noc, a jeśli takich nie ma to te, które znajdują się w nasłonecznionych miejscach, ponieważ słońce zabija bakterie obecne w piasku.
Niestety ani słońce, ani mróz nie gwarantuje, że piasek jest wolny od jaj pasożytów. 
Do odpornych na czynniki  fizyczne i  chemiczne pasożytów, których jaja występują w powierzchniowych warstwach piasku  należą glista ludzka (Ascaris lumbricoides), włosogłówka ludzka (Trichuris trichura) oraz pasożyty zwierząt, przenoszone również na człowieka: glista psia i glista kocia (Toxocara canis i Toxocara cati).
Dlatego nie wolno brać do buzi piasku, kamyków,patyków czy zabawek zanieczyszczonych piaskiem, a zawsze po zabawie należy umyć ręce wodą z mydłem.

Po trzecie: Jeżeli podczas zabawy na placu chcemy coś zjeść wytrzyjmy dłonie w nawilżaną chusteczkę, lub umyjmy je polewając wodą z butelki.

 Tych kilka prostych zasad pozwoli nam bezpiecznie i zdrowo spędzać czas na placu zabaw.

Miłej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz