wtorek, 12 listopada 2013

Cukier pod kontrolą

Wczoraj posmakowałam Świętomarcińskich rogali- słodkie ciasto, mak, bakalie i dużooo lukru. 
Mniam mniam! 
Chociaż ochota na nie pozostała, rozsądek weźmie górę! Zwłaszcza, że rano w pracy przywitał mnie leżący na biurku poradnik  do programu "Trzymaj Formę" :)

A  w kalendarzu zapisano, że 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

No własnie, cukrzyca to wielki problem społeczny. Liczba zachorowań cały czas rośnie, a WHO szacuje że liczba chorych na świecie w roku 2030 sięgnie 400 milionów. 


Dorośli cierpią zazwyczaj na cukrzycę typu 2. 
Do zachorowania predysponują ich często: mało aktywny tryb życia, zła dieta (spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, żywności wysokoprzetworzonej), nadwaga, otyłość, brak kontroli poziomu glukozy we krwi. 

Dzieci i młodzież  zapadają natomiast na cukrzycę typu 1, czyli przewlekłą chorobę o podłożu autoimmunologicznym i genetycznym, związaną z niedoborem insuliny w organizmie.

Ciekawy poradnik dla opiekunów i nauczycieli dzieci dotkniętych cukrzycą typu 1 można znaleźć  na stronie MEN-u TUTAJ - klik 
Publikacja oprócz podstawowej wiedzy na temat choroby podpowiada jak postępować z uczniem w szkole, na lekcjach wf- u, wycieczce oraz poleca  jak- poprzez zabawę-uświadomić klasę o tym, czym jest cukrzyca.
Poradnik jest opatrzony sympatycznymi grafikami, które pomogą w rozmowie z dziećmi na temat choroby Zamiast ciasteczka- marcheweczka!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz