czwartek, 28 listopada 2013

Pod znakiem czerwonej wstążeczki

Grudzień za progiem… a wraz z nim   Światowy Dzień Walki z AIDS Jak co roku 1 grudnia w telewizji pojawią się wiadomości i spotu dotyczące zakażeń wirusem HIV, a w niektórych maista przejdą marsze czerwonej kokardki.

My także włączamy się w obchody tego święta: w najbliższy wtorek, wraz z pedagogami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rumi organizujemy

Przegląd Małych Form Teatralnych.


3 grudnia, w Domu Kultury w Rumi Janowie 9 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych będzie rywalizowało o nagrody, statuetki przeglądu i awans do konkursu wojewódzkiego.

- Teatry na temat AIDS?
- Dlaczego nie!? Wiedza na temat ryzykownych zachowań i zakażeń HIV jest nam wszystkim potrzebna. 
Każdy z nas może ulec zakażeniu- bez względu na status materialny, wiek, płeć, rasę, orientację seksualną czy wyznanie. 

Z danych PZH wynika,ze od 1985 roku ( czyli od początku epidemii HIV w Polsce) do 30 września tego roku w naszym kraju zarejestrowano 17 219 zakażeń wirusem HIV i ponad 2 970 zachorowań na AIDS ( z czego 1225 chorych zmarło).
Na początku października 2013 r leczeniem antyrerowirusowym objętych było ponad 7000 pacjentów, w tym 118 dzieci.

Wzrost świadomości społecznej, obalanie mitów związanych z HIV oraz propagowanie postaw tolerancyjnych wobec chorych to m.in. zadania Krajowego Centrum ds.AIDS.
Obecnie, w ramach Europejskiego Tygodnia Testowanie HIV, Centrum koordynuje bezpłatne badania na obecność wirusa. Jeden z punktów diagnostycznych mieści się w Gdańsku.

Wszelkie informacje na temat wirusa HIV, diagnostyki i leczenia AIDS oraz dostęp do materiałów edukacyjnych można znaleźć na stronie  http://www.aids.gov.pl

Po ulotki, broszury, a nawet kolorowanki i książeczki dla przedszkolaków, dotyczące odpowiedzialnych zachowań można zgłaszać się do naszej Stacji.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz