czwartek, 18 lipca 2013

Kleszcze – groźne pasożyty zewnętrzne człowieka !

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, sprzyja wędrówkom, biwakowaniu i  wypadom za miasto.To również czas największej aktywności  kleszczy. Można je spotkać w całej Polsce. Lubią  tereny  leśne, podmokłe, porośnięte wysoka trawą,  ale też  miejskie parki  i skwery.
Średnio, co 5 zakażony jest krętkami z rodzaju Borreli, wywołującymi u człowieka boreliozę.
Dorosłe kleszcze mają od 2,5 do 4 mm, larwy i nimfy są dużo mniejsze – na skórze wyglądają jak małe kropeczki.
Ukłucie kleszcza może być niezauważalne.  Po wkłuciu wtryskuje on do rany ślinę zawierającą środki przeciwbólowe, dzięki którym ofiara nie czuje że została zaatakowana. Średnio, co 5 kleszcz zakażony jest krętkami z rodzaju Borreli. 
Aby jednak mógł zakazić żywiciela musi być odpowiednio długo przyssany do skóry – postać dorosła około 2 dni, larwa i nimfa kilka godzin.


Jak ustrzec się kleszczy?
  • Gdy przebywamy w miejscach szczególnie narażonych na kleszcze, ubrać się tak, żeby ubranie chroniło całe ciało: długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, skarpetki oraz nakrycie głowy.
  • Stosować środki odstraszające dostępne w sklepach (spryskiwać ubranie). Substancje aktywne zawarte w tych preparatach powodują, że człowiek jest niewidoczny dla kleszczy.
  • Starannie obejrzeć całe ciało po przyjściu z lasu lub parku. Kleszcze zanim zakotwicza w skórze poszukują odpowiedniego miejsca do wkłucia.
  • W przypadku zauważenia kleszcza należy go jak najszybciej usunąć ze skóry. Nie wolno go wcześniej smarować tłuszczem ponieważ dusząc się, zwiększa wydzielanie śliny, w której mogą być zarazki. Do usunięcia  pasożyta należy używać pęsety, którą należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanie pociągnąć w górę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz